The candidate filing period for the May 6 primary election is open. The primary election will include seats from the County Council, Board of Commissioners, Hanover Town Council, state convention delegates, county assessor, county auditor, county clerk and sheriff, all township trustee and township advisory board positions, Jefferson County Superior Court judge, Jefferson County prosecutor, and state House and state Senate positions.

No city seats are up for election this year.

Residents can file in the voter registration office on the second floor of the Courthouse from 8 a.m. to 4 p.m.

The filing period ends Feb. 7 at noon.

New filings:

• Ruby Taylor-Wehner, Democrat, Saluda Township Trustee

• Richard R. Ray, Republican, Monroe Township Trustee

• Bronson Hensley, Democrat, sheriff

• Becky S. Anderson, Democrat, Madison Township Trustee

• Kathryn Havens Sauer, Democrat, auditor and state delegate

Previous filings:

• R. Donald Copeland, Repulican, Shelby Township Advisory Board

• Patrick Edward Thevenow, Republican, state delegate

• Chad T. Lewis, Democrat, Jefferson County Prosecutor

• Laura Chitwood, Democrat, Hanover Township Advisory Board

• Dana L. Riddle, Democrat, 2-1 Precinct Committeeman and state delegate

• Kasie M. Bachman, Democrat, Saluda Township Precinct Committeeman

• Marilyn J. Imel, Republican, Milton Township Trustee

• Betty J. Scully, Republican, Lancaster Township Trustee

• Jack Stoner, Democrat, Republican Township Advisory Board

• Jonathan G. Adams, Democrat, Lancaster Township Advisory Board

• Shannon Tilley, Democrat, Milton Township Trustee

• Jeanie Stotts, Democrat, Superior Court Judge

• Alison Frazier, Republican, Superior Court Judge

• Belva Missy Ashby Scott, Democrat, Hanover Town Council at large and Hanover 1 Precinct Committeeman

• Michelle Hubbard, Democrat, Smyrna Advisory Board

• David Poling, Republican, Shelby Township Advisory Board

• Ronald Harsin, Republican, Indiana House District 66

• Kenneth W. Garrett Jr., Democrat, Hanover Town Council at large

• Martha Jane Shimfessel, Democrat, 1-1 Precinct Committeeman

• Ray Denning, Republican, County Council District 1

• Lucile M. Dunn, Democrat, Republican Township Advisory Board

• Teri M. Kleopfer, Democrat, Saluda Advisory Board

• Sharon L. Stevens, Democrat, Milton Township Trustee

• Sandra J. Shelton, Democrat, Graham Township Precinct Committeeman

• Barbara J. Disbro-Hysell, Republican, Madison Township Trustee

• Geneva Redwine, Democrat, Third Ward Precinct Committeeman

• Ronald D. Anderson, Democrat, Hanover Township Advisory Board

• Karl Eaglin, Republican, Madison Township Advisory Board

• Sharon L. Daghir, Republican, Madison Township Trustee

• Terry Goodin, Democrat, Indiana House District 66

• E. Gail Sims, Democrat, Hanover Township Trustee

• Eston R. Smith, Democrat, Saluda Township Trustee

• Charles William Andrews, Democrat, Precinct 2-2 Committee

• Cree Green, Democrat, County Council District 1

• Delores M. Dyer, Democrat, Precinct 4-3 Committee

• Mary L. Brinson, Democrat, Madison 3 Precinct Committee

• Shannon Hamilton, Democrat, Graham Township Trustee

• Mike Bruce, Democrat, County Council District 1

• Robert E. Cline, Democrat, Smyrna Advisory Board

• Lane Seikman, Democrat, U.S. House Sixth District

• Joe Van Wye Sr., Republican, Indiana House District 66

• Patrick Heitz, Democrat, Madison Township Trustee

• Roger L. Thompson Democrat, Lancaster Advisory Board

• Melvin R. Adams, Democrat, Hanover Advisory Board

• Gale H. Ferris Sr., Republican, Shelby Township Trustee

• Dan L. Carter, Republican, Madison Township Trustee

• Sherry L. Eblen, Republican, Auditor

• Robert G. Consley, Republican, Saluda Advisory Board

• Randy Frye, Republican, Indiana House District 67

• Jim Lucas, Republican, Indiana House District 69

• Julie Berry, Democrat, Indiana Senate District 45

• Thomas K. Pietrykowski, Democrat, County Commissioner Upper District

• Tom Webber, Democrat, Republican Township Advisory Board

• Judy L. Smith, Republican, County Council District 4

• Clark K. Collier, Democrat, Convention Delegate

• David W. Carlow, Republican, Convention Delegate

• Gary Armbrecht, Democrat, County Council District 3

• Tara D. Cash, Democrat, Smyrna Township Trustee

• Krista M. Coles, Democrat, Smyrna Advisory Board

• Chris R. Shelton, Republican, County Council District 2 and state delegate

• Jennifer Shelton, Democrat, Hanover Town Council at-large

• Mike Hensley, Democrat, Jefferson County Superior Court judge

• Wes Thomas, Democrat, Saluda Advisory Board

• Tina M. Gleeson, Republican, County Assessor

• Karen L. Mannix, Republican, County Clerk

• John I. Wallace, Republican, Sheriff

• Barbara J. Disbro-Hysell, Republican, state delegate

• David B. Nickels, Democrat, County Clerk

• Fred L. Stilwell, Democrat, Republican Township Trustee

• Melinda K. McGee, Republican, state delegate

• Rick Reuss: Republican, state delegate

• Robert M. Wynn, Republican, state delegate